مير سيد علي جناب

مير سيد علي جناب

 

بنابر آنچه از زبان وي در جايي از دست نوشته هايش ميخوانيم، در ذيحجه سال 1287 برابر با 1249 ه.ش در اصفهان چشم به جهان گشود

پس از طي مشكلاتي كه در دوران كودكي و در پي از دست دادن پدر، با آن مواجه گرديده، در پناه حمايت مادر، به كسب علم و دانش پرداخته و در اثر همت والاي خود و استفاده از محضر استاداني همچون ميرزا جهانگيرخان قشقايي و غيره، همچنين تحصيل و فراگرفتن علومي همچون رياضي، هيئت و نجوم، در زمره برجستگاني قرار ميگيرد كه شاگرداني چون مرحوم جلال الدين همايي را تربيت مينمايد. با طليعه انقلاب مشروطيت در زمره فعالان اين جنبش عظيم درآمده، به انتشار روزنامه "الجناب" ميپردازد. چندي نمي گذرد كه فكر تأليف اثري ماندگار در موضوع اصفهان، وجودش را به تلاشي مضاعف در اين راستا واميدارد.

 

مجموعه عظيم "الاصفهان" دستاورد آن تلاش است كه متاسفانه در زمان حيات خويش تنها بخش مقدمه گونه اي از آن را كه تحت عنوان همان "الاصفهان" بوده است به چاپ ميرساند. بقيه مكتوبات وي پس از مرگش كه در اسفند 1309 اتفاق مي افتد، به صورت دست نوشته هايي در نزد خانواده وي مضبوط ميماند. تا آن كه پس از گذشت بيش از هشتاد سال بعد، بالاخره به همت سركار خانم رضوان پورعصار از محققين و پژوهشگران مركز اصفهان شناسي، چند بخش از مجموعه دست نوشته هاي ايشان، تحت عناوين، "فرهنگ مردم اصفهان"،  "رجال و مشاهير اصفهان" و "آثار و ابنيه تاريخي اصفهان" در سال هاي 1385 و 1386 تدوين و تصحيح گشته توسط مركز اصفهان شناسي چاپ و منتشر مي شود. "احصائيه خانه ها و محلات اصفهان" نيز چهارمين بخش از آن مجموعه نفيس است كه توسط سركار خانم رضوان پورعصار تدوين و تصحيح گرديده و در بهار سال 1394 به زيور طبع آراسته گرديده است.

تماس با ما

اصفهان- خیابان استانداری، روبروی موزه هنرهای تزئینی، مركز اصفهان شناسی و خانه ملل

تمامی حقوق برای مركز اصفهان شناسی و خانه ملل محفوظ است
طراحی سایت توسط حمیدرضا ورشابی

Search