کتاب "گلگشتی در باغ مصفای حجاری "

گلگشتی در باغ مصفای حجاری "

نویسنده : حمید فرهمند بروجنی ؛ الهام حاج دائی

ویراستار : مریم قانونی

در گذر سالیان عاملی باعث شده که ایرانیان به سنگ قبر توجهی ویژه داشته، آن را تا مرز شاهکاری هنری بیارایند. با توجه به منع تصویر سازی در اسلام، شاید برای برخی مردم وجود سنگ مزارهای مصور پرسش برانگیز و مغایر احکام دینی جلوه کند، اما اهتمام ویژه به کار خاک سپاری در اسلام، احداث گورستان های بسیار بوده است .

تخت فولاد یکی از مهم ترین گورستان های تاریخی ست که با داشتن بناهای قدیمی و سنگ مزارهای کنده کاری شده ی نفیس کم نظیر و گوناگون از جایگاهی والا برخوردار بوده ، گنجینه ای ست از ذوق و خلاقیت هنرمندان دوران مختلف . از این نکته نباید غافل ماند که، به رغم انجام پژوهش های متعدد درباره ویژگی های مذهبی و تاریخی این گورستان، درخصوص نقوش سنگ مزارهای آن ( نظیر نقوش اسلیمی و ختایی ، گیاهی ، حیوانی و اشیا )، رابطه نقوش با متوفی و عقاید و باورهای مردمان به قدر کافی کتاب و مقاله منتشر نشده است . در این کتاب ضمن اشاره به رابطه ی نقوش سنگ مزارها با متوفیان ، تلاش شده هم زمان با ترسیم دقیق و متناسب نقوش یکایک آن ها ، نگاره های زیبای برهشته از دل سنگ ، بدرستی استخراج و طبقه بندی شود.

 تخت فولاد نه یک قبرستان ، بل گنجینه بزرگی است از جاودانگی های به یادگار مانده از درون مایه عظمت یک شهرِ به تمام معنی تاریخی. در این قبرستان، هنر با چنان زیبایی به جلوه گری پرداخته که انسانهای فرزانه به واسطه آن همه، از ترسیم هولناک مرگ، در ذهن خود عاجز می مانند . هنرآفرینی هایی که از سرانگشتان هنرمندان عاشق بر بسیاری از سنگ مزارهای این مزارستان حکاکی شده اند ، تبلور روشنی است از آشتی زندگی با مرگ و صلح حیات مادی با زندگانی پس از مرگ، که این همه را با جستجوگری در پیچش نقوش نگاره ها و خطوط سنگ نوشته ها می توان بازیابی نمود.

 یکی از مکان های بسیار مهم در حوزه مطالعات تاریخی و هنری، آرامستان تخت فولاد اصفهان است که کشف تعدادی سنگ قبر آجری آراسته به کتیبه های نسخ و کوفی ، با تاریخ های 567 و 686 قمری که قدمت آن را به زمان پیش از دفن بابارکن الدین بیضاوی شیرازی ، متوفی به 769 ق ، باز می گرداند .

 این کتاب در سال 1398 به همت مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل به چاپ رسیده است .

تماس با ما

اصفهان- خیابان استانداری، روبروی موزه هنرهای تزئینی، مركز اصفهان شناسی و خانه ملل

تمامی حقوق برای مركز اصفهان شناسی و خانه ملل محفوظ است
طراحی سایت توسط حمیدرضا ورشابی

Search