فلورانس

آشنايي با فلورانس

 

تاريخ عقد خواهر خواندگي: ۲۲ شهريور ۱۳۷۷

 

فلورانس زادگاه هنرمندان بزرگي چون لئوناردو دواينچي و دانته آليگري و يكي از شهرهاي تاريخي و زيباي اروپا است و بنا به گفته آندره مالرو، اديب فرانسوي از جمله معدود شهرهاي جهان است كه از نظر زيبايي و غناي هنري و فرهنگي با اصفهان قابل مقايسه است.

فلورانس زادگاه ميكل آنژ و دانته و جايي است كه بوكاچيو اثر مشهور خود دكامرون را در آن نوشت.براساس آمار منتشره از سوي يونسكو بيش از ۶۰ درصد آثار هنري جهان در ايتاليا نگهداري مي شوند كه شهر فلورانس بيش از نيمي از اين آثار را در خود جاي داده است.شهر فلورانس مركز ناحيه توسكاني ايتاليا است و در حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعيت دارد. اين شهر كه تقريباً در مركز خاك ايتاليا قرار گرفته است از زمان تاسيس توسط رومي ها در قرن اول پيش از ميلادي شهري پر رونق و غني از نظر صنعت، تجارت، فرهنگ و هنر بوده است.

 فلورانس در صنعت پارچه بافي بسيار پيشرفت كرد و با سود حاصل از آن صنعت بانكداري مقتدري به راه انداخت كه باعث شد بر پول رايج قرن چهاردهم نام فلورين را بگذارند. بر خلاف شهرهاي ونيز و بروژ نجيب زادگان شهر كه در واقع اخلاف فئودال هاي شهر بودند در ميانه قرن سيزدهم قدرت خود را از دست دادند و جاي خود را به طبقه بورژواي بانكداران، تجار پارچه و افسران عالي رتبه دادند.اما اوج رونق و شكوفايي فلورانس به قرن پانزدهم ميلادي و هنگامي بر مي گردد كه خاندان مديچي حكمراني بر اين شهر را بر عهده داشت. در اين زمان فلورانس مهد فرهنگ و هنر اروپا بود و بزرگاني چون لئوناردو داوينچي در آن مي باليدند.

فلورانس همچنين يكي از مهمترين موزه هاي اروپا به نام اوفيتزي را در خود جاي داده است. اين موزه كه عمده آثار استادان نقاشي ايتاليا و نيز تعداد زيادي از آثار مهم ديگر نقاشان اروپايي قرن سيزدهم تا قرن هجدهم ميلادي را خود جاي داده است كه از جمله آنها مي توان به داوينچي، بوتيچلي،‌ كاراواجو، ‌رافائل، رامبراند، روبن، گوبا، دورر و /dorsapax/userfiles/image/khahar. اشاره كرد.

شهرهاي تاريخي جهان مانند اصفهان و فلورانس به واسطه زمينه هاي تاريخي-فرهنگي مشتركي كه دارند از طريق انعقاد قراردادي موسوم به خواهرخواندگي نسبت به ايجاد يك رابطه غيرمتمركز با يكديگر اقدام مي كنند و با اعزام گروه هاي كارشناسي از تجربيات يكديگر استفاده مي‌كنند.

قرارداد خواهرخواندگي اصفهان و فلورانس در جريان سفر لامبرتو ديني، وزير امور خارجه وقت ايتاليا به تهران و هيات همراه در تاريخ ۲۲ شهريور ۱۳۷۷ به امضاي دو طرف رسيد.شهرداران دو شهر اصفهان و فلورانس اين قرارداد را طي مراسمي در شهر اصفهان امضا كردند. ماريو پريميچه ريو، شهردار فلورانس پس از امضاي اين قرارداد آن را سنگ بناي همكاري هاي فرهنگي آينده ميان دو شهر اصفهان و فلورانس ناميد.تبادل هيات هاي فرهنگي همكاري هاي كارشناسي فرهنگي، تبادل توريسم و همكاري هاي اقتصادي از جمله مهم ترين محورهاي قرارداد خواهر خواندگي اصفهان و فلورانس است.

يكي از مهمترين ثمرات اين قرارداد تا امروز مرمت كليساي جلفاي اصفهان از سوي كارشناسان ايتاليايي بوده است.

تماس با ما

اصفهان- خیابان استانداری، روبروی موزه هنرهای تزئینی، مركز اصفهان شناسی و خانه ملل

تمامی حقوق برای مركز اصفهان شناسی و خانه ملل محفوظ است
طراحی سایت توسط حمیدرضا ورشابی

Search