بارسلون

آشنائي با شهر بارسلون

تاريخ عقد خواهر خواندگي: ۲۴ دي ۱۳۷۸

 

خواهر خوانده اسپانيايي اصفهان در شمال شرقي اين كشور در نزديكي فرانسه و در ساحل مديترانه قرار گرفته و داراي ۱۳ كيلومتر ساحل زيبا است. اين شهر كه دومين شهر بزرگ اسپانيا پس از مادريد و بزرگترين بندر اين كشور است با چهار ميليون و ششصد و شصت و هفت هزار نفر جمعيت (با احتساب جمعيت حومه) از جمله شهرهاي بزرگ قاره اروپا محسوب مي شود.

قدمت شهر بارسلون كه توسط اقوام كارتاژ پايه گذاري شد به قرن اول ميلادي باز مي‌گردد. بارسلون تا قرن هشتم ميلادي تحت كنترل رومي ها و سپس ويزگوت ها بود و سپس توسط شارلماني امپراتور فرانسه تصرف شد. اما بارسلون خيلي زود استقلال خود را بازيافت و دولت خود مختار اين ناحيه كه زير نظر كنت بارسلون اداره مي شد خيلي زود قلمرو خود را به كل ناحيه كاتالونيا گسترش داد.از آنجايي كه بارسلون يكي از مراكز فعال تجاري بوده است آثار معماري در آن به وفور ديده مي شود. از قرن چهاردهم به بعد معماري نوين در اين شهر پايه گذاري شد. بعد از انقلاب صنعتي قرن ۱۹ و ۲۰ بارسلون به عنوان مهمترين مركز اقتصادي اسپانيا مطرح و از دهه ۵۰ معماري مدرن به بافت شهرسازي آن اضافه شد و بناهاي موجود تركيبي از معماري سنتي و نوين است. بارسلون همچنين سكونت‌گاه آنتوني گاودي معمار بزرگ اسپانيايي بوده است و بسياري از شاهكارهاي معماري گاودي را مي توان در اين شهر ديد.

بارسلون شهري ميزبان سه محوطه ميراث جهاني

شهر بارسلون از نظر فرهنگي يكي از غني‌ترين شهرهاي اسپانيا است به طوريكه به تنهايي ۳ محوطه ميراث جهاني اين كشور را در خود جاي داده است: ۷ بنا از آثار معمار مشهور آنتونيو گاودي، بيمارستان دو سنت پو كه به خاطر معماري منحصر به فردش در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است و صخره نگاره هاي ماقبل تاريخ حاشيه مديترانه.مشهورترين موزه شهر بارسلون موزه پيكاسو است كه نزديك به ۳۵۰۰ اثر اين نقاش بزرگ قرن بيستم را در خود جاي داده است. اين آثار كه بيشتر به دوران اوليه كاري پيكاسو تعلق دارند از نبوغ سال هاي جواني پيكاسو خبر مي دهند. بازديد از موزه پيكاسو و ديگر موزه‌هاي شهر بارسلون در اولين يكشنبه هر ماه رايگان است.موزه خوان ميرو و موزه دريايي بارسلون از ديگر موزه هاي مشهور اين شهر هستند.

بارسلون يكي از قديمي ترين دانشگاه هاي اروپا را در خود جاي داده است كه قدمت آن به سال ۱۴۵۰ ميلادي باز مي گردد.

بارسلون از زمان بازيهاي المپيك ۱۹۹۲ از نظر فرهنگي، اقتصادي و تكنولوژي، تغييرات چشمگيري داشته و پارك ها، موزه ها، دانشگاه‌ها و مراكز مختلف تجاري در آن بنا شده است.فرودگاه بين المللي بارسلون از اعتبار خاص جهاني برخوردار است. همچنين اين شهر مجهز به قطار سريع السير و شبكه گسترده قطار زيرزميني است.قرارداد خواهر خواندگي اصفهان و بارسلون در تاريخ ۲۴ دي ۱۳۷۸ ميان ژوان كلوس اي مانتو شهردار و محمد علي جوادي شهردار اصفهان امضاء شد.براساس اين قرارداد دو شهر اصفهان و بارسلون در زمينه هاي مختلف فرهنگي، ورزشي و تجاري با يكديگر همكاري مي كنند.

تماس با ما

اصفهان- خیابان استانداری، روبروی موزه هنرهای تزئینی، مركز اصفهان شناسی و خانه ملل

تمامی حقوق برای مركز اصفهان شناسی و خانه ملل محفوظ است
طراحی سایت توسط حمیدرضا ورشابی

Search