کتاب"تذکره سخنوران"

تذکره سخنوران

نویسنده : رضا شیخ بهایی

ترتیب و تنظیم و ویرایش: سید محمد نحوی

اصفهان، شهری با اقلیمی چهار فصل و مردمی بزرگ، سازنده، هنردوست و هنرآفرین،مردمی که به دلیل همزیستی با رود همیشه زنده اش، شور و سرزندگی را همنوا با طنین خوش صدای آن، در قالب کلمات زیبا، به شاعرانه ترین شعر هستی پیوندزده؛ مشاعره های جان افزایی را به کام جان تشنه و عاشق فرو ریخته اند.

این شهر با این جذابیت و پناسیل هنری، فرهنگی و اقلیمی خود بی جهت نیست که عنوان شاهرگ اصلی قلب محدوده ایرانشهر را به خود اختصاص داده و در هر دوره از تاریخ این کشور، نامش هماره تابنده بر تارک اندیشه های انسانی درخشیده است. اندیشه های ناب و پرباری که سرمست از شعر فردوسی، نظامی،حافظ و مولوی بارور می شده اند و دستاوردهای جاودانه ای را به جامعه فرهنگ دوست این شهر، بل این کشور تقدیم نموده اند.

اصفهان باید بر خو ببالد که در طول تاریخ پرفراز و نشیب شهر و کشورش، گنجینه های ارزشمندی را پرورانده است که نور امید و پایداری را در هاله ای از کلمات زیبا، نغز و پرمعنی پیچیده و بر وجودهای خسته و زخم دیده فروتابانیده و شور و حرارت زندگی را در آنها پاینده نگاه داشته است.

مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل در راستای رسالت بزرگی که در طول فعالیت خود بر عهده داشته همواره کوشیده است زمینه و بستری فراهم کند که شناسایی و شناساندن اصفهان در سرلوحه اهداف و برنامه هایش قرار گیرد . بالطبع یکی از راه های اصلی و مهم شناساندن اصفهان به عموم مخاطبین بالاخص دوستداران اصفهان، چاپ آثار مرتبط با مباحث اصفهان شناسی بوده است. در طول این سالها عموما" سعی این مرکز بر آن بوده است تا با حمایت از آثار پژوهشی درخصوص مباحث کمتر پرداخته شده و کمتر شناخته شده در حوزه مطالعات اصفهان شناسی، گام مؤثری را در راستای تولید منابع و مأخذ پژوهشی مورد نیاز محققین و به ویژه دانش پژوهان جوان برداشته باشد . تذکره سخنوران استان اصفهان تلاش بسیار ارزشمندی که در این راستا حاصل تلاش رضا شیخ بهایی که با علاقه مندی زاید الوصفی در طول متجاوز از بیست سال این مجموعه را تدوین نموده و در سال 1400 توسط مرکز اصفهان شناسی در دو جلد چاپ گردیده است.

در تدوین این مجموعه، سعی گردیه مطالبی که از منابع مختلف برگرفته شده حتی الامکان بصورت انشای امروزی تدوین شود تا جوانان گریخته از ادبیات و اشعار کلاسیک نیز رغبت کنند آن را مطالعه کرده از مطالب آن لذت ببرند.

 جهت دریافت کتاب با واحد انتشارات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به شماره 32231086 تماس حاصل فرمایید .

 

 

تماس با ما

اصفهان- خیابان استانداری، روبروی موزه هنرهای تزئینی، مركز اصفهان شناسی و خانه ملل

تمامی حقوق برای مركز اصفهان شناسی و خانه ملل محفوظ است
طراحی سایت توسط حمیدرضا ورشابی

Search